Hædersbevisninger



Hædersbevisninger
tildelt inden for de seneste par år


Landsrådets æresplakette

12. september 2020
Carl Bratved, Militærpolitiforeningen.

6. april 2019
Sven-Erik Bolt Magnussen, Dronningens Livregiments Soldaterforening

24. oktober 2018
Viggo Frederiksen, Danmarks Veteraner

30. november 2017
Feltartilleriforeningen for Århus og Omegn

25. november 2017
Sjællandske Livregiments Soldaterforening

18. november 2017
Feltartilleriforeningen for Sydsjælland, Møn-Bogø og 
Lolland-Falster


4. februar 2017
Midtsjællands Feltartilleriforening



Landsrådets fortjensttegn

10. December 2022
Jan Koziol, Danmarks Veteraner, Æresmedalje.
Knud Lund, Danmarks Veteraner, Æresmedalje.

30. November 2022
Jens Henry Jensen, Prinsens Livregiments Soldaterforening, Æresmedalje.
Jan Magnussen, Prinsens Livregiments Soldaterforening, FT Sølv.

12. November 2022
Gert Nielsen, Hobro Dragonforening, FT Sølv.
Niels Erik Borup, Hobro Dragonforening, FT Sølv.

23. Oktober 2022
Per Amnitzbøl, Danmarks Veteraner, Lolland-Falster-Møn, Æresmedalje.
Hans Pihl, Danmarks Veteraner, Lolland-Falster-Møn, Æresmedalje.

28. September 2022
Bo Toft Rasmussen, De Danske Garderforeninger, FT Bronze.

27. August 2022
Kristian Klysner, Danske Gardehusarforeninger, FT bronze.

23. Juli 2022.
Jens Anton Jensen, Herning og Omegns Dragonforening, FT Sølv.

18. Juni 2022.
Anders Emanuelson, Sveriges Militära Kamratföreningars Riksförbund, Æresmedalje.
Urpo Karjalainen, Finske Försvarsgillenas Förbund rf, Æresmedalje.
Tom Ingebrigtsen, Norges Militære Kameratforeningers Forbund, Æresmedalje.

10. Juni 2022.
Erik Jens Pedersen, Prinsens Livregiments Soldaterforening Viborg Afdeling, Æresmedalje.
Bent Nielsen, Prinsens Livregiments Soldaterforening Viborg Afdeling, Æresmedalje.

29. Maj 2022.
Erik Jensen, De Danske Garderforeninger, FT Sølv.

19. Maj 2022.
Flemming Stovgaard Martinussen, De Danske Garderforeninger, Æresmedalje.

18. Maj 2022.
Carl Jürgen Bock,
Danske Gardehusarforeninger, FT Sølv.
Mogens Olsen, Danske Gardehusarforeninger, FT Sølv.

26. marts 2022.
Bent Holm, Aarhus og Omegns Dragonforening, FT Sølv.
Eilif Askjær, Aarhus og Omegns Dragonforening, FT Sølv.

26 Februar 2022.
Finn Erik Lyster, Slesvigske Fodregiments Soldaterforening, Æresmedalje.
Henning Skytt Juhl, Slesvigske Fodregiments Soldaterforeningen, FT Sølv.

23. Februar 2022.
Niels L. Carlsen, Danmarks Veteraner Midtjylland, FT  Bronze.
Jørgen Damsgaard, Danmarks Veteraner Midtjylland, FT Bronze.
Leif Jensen, Danmarks Veteraner Midtjylland, FT Bronze.

16. Oktober 2021.
Erik Elmdal Jensen, Telegrafregimenternes Soldaterforening, Æresmedalje .
Claus Seirup Hansen, Telegrafregimenternes Soldaterforening, Æresmedalje .
Børge Larsen, Telegrafregimenternes Soldaterforening, Æresmedalje.
Jørgen Nielsen, Telegrafregimenternes Soldaterforening, Æresmedalje.
Ib Nykvist, Telegrafregimenternes Soldaterforening, Æresmedalje.
Svend Andersen, Telegrafregimenternes Soldaterforening, Æresmedalje.
Per Skou Hansen, Telegrafregimenternes Soldaterforening, Æresmedalje.
Eigil Otto Frederiksen, Telegrafregimenternes Soldaterforening, FT Bronze.
Bent O. Jacobsen, Telegrafregimenternes Soldaterforening, FT Bronze.
Steen Rylander, Telegrafregimenternes Soldaterforening, FT Sølv.
Per Hergaard, Telegrafregimenternes Soldaterforening, FT Sølv.

25. September 2021.
Ib Hedegaard Sørensen, Danske Gardehusarforeninger, Æresmedalje.
Freddy Rasmussen, Danske Gardehusarforeninger, Æresmedalje.
Henning Terndrup, Danske Gardehusarforeninger, FT Sølv.

24. Juli 2021.
Kaj Andersen. Danske Gardehusarforeninger, FT bronze.

29. juni 2021.
Thorvald Vingborg, Herning og Omegns Dragonforening, FT Sølv.

19. juni 2021.
Frants Dalby, Militærpolitiforeningen, Æresmedalje.
Michael kruse Nielsen, Militærpolitiforeningen, FT Sølv.

12. juni 2021.
Niels Nørskov, Dragonforening for København og omegn Sjælland og Øer, Æresmedalje.
Christian Mortensen, Dragonforening for København og omegn Sjælland og Øer, Æresmedalje.

29. juni 2021.
Thorvald Vingborg, Herning og Omegns Dragonforening, FT Sølv.

11. juni 2021
Frede Didriksen, Norvestsjællands Feltartilleriforening, FT Sølv.

20. marts 2021.
Teddy Børgesen, Holstebro Dragonforening, FT Sølv.
Ole E. Clausen, Holstebro Dragonforening, FT Sølv.
Villy Ager, Holstebro Dragonforening, FT Sølv.

6. november 2020.
Kurt Harry Quiding, De Danske Pionerforeninger, FT Sølv.
Harry Ottosen, De Danske Pionerforeninger, FT Sølv.
Leif Egon Meulengracht, De Danske Pionerforeninger, FT Sølv.
Henry Jensen-Lang, De Danske Pionerforeninger, FT Bronze.
Jan Kim Jørgensen, De Danske Pionerforeninger, FT Sølv.

24. oktober 2020.
Finn Børge Hansen, Sydsjællands Garderforening, FT Sølv.
Kristian Rasmussen, Sydsjællands Garderforening, FT Sølv.

25. september 2020.
Jens Croone, Søndre Birks Garderforening, Æresmedalje.

15. september 2020.
Carsten BomholtGarderforeningen for Bjerringbro og Omegn, Æresmedalje.

12. september 2020.
Carl Bratved, Militærpolitiforeningen, Forsvarets Medalje for særlig fortjenstfuld indsats.

07. marts 2020.
Kirsten Petersen, Luftværns-Artilleri-Foreningen, FT Bronze.

17. februar 2020.
Knud Glavind, Garderforeningen for Vestsjælland, Æresmedalje.

12. november 2019.
Niels Christian Kjelgaard Thygesen, Garderforeningen for Nordjylland, FT Sølv.

26. oktober 2019.
Carsten Rasmussen, De Danske Garderforeninger, FT Sølv.

16. september 2019.
Erhardt Hedegaard, Kystartilleriforeningen for Fyns Stift, FT Sølv.

21. august 2019.
Kammerherre, oberst Flemming Rytter, De Danske Garderforeninger, Forsvarets Medalje for særlig fortjenstfuld indsats.


15. juni 2019.
Jan-Olof Johansson, Sveriges Militära Kamratföreningars Riksförbund, Æresmedalje.
Arto Pekkola, Finske Försvarsgillenas Förbund rf, Æresmedalje.
Jan Netland, Norges Militære Kameratforeningers Forbund, Æresmedalje.

26. maj 2019.
Jørgen Frederiksen, De Danske Gardehusarforeninger, Æresmedalje.

23. april 2019.
Jørn Georgsen, Dronningens Livregiments Soldaterforening, Æresmedalje.

6. april 2019.
Kurt Jæger Rasmussen, De Danske Pionerforeninger, Æresmedalje.

30. marts 2019.
Kaj Villadsen, Dronningens Livregiments Soldaterforening, Æresmedalje.
Frode Emanuel Wiktor Jensen, Dronningens Livregiments Soldaterforening, FT Sølv.
Morten L. Andersen
, Dronningens Livregiments Soldaterforening, FT Sølv.
Svend Hugo Høgstrup
, Dronningens Livregiments Soldaterforening, FT Sølv.

21. februar 2019.
Jørgen Larsen
, Den Fyenske Garderforening, FT Bronze.

27. november 2018.

Flemming Rytter, Præsident for DSL, Æresmedalje.

23. oktober 2018.
Kaj Nielsen, Garderforeningen for Nyborg og Omegn, FT Bronze.

1. september 2018.
Helge Bruno Würtz, Luftværns-Artilleri-Foreningen, FT Sølv.
Willian Jan Coster, Luftværns-Artilleri-Foreningen, FT Sølv.

9. juni 2018.
Jens Erik Augustesen, Falsterske Fodregiments Soldaterforening, FT Sølv.

2. juni 2018.
Kaj Møller, Intendanturforeningen, Æresmedalje.

26. maj 2018.
Jan Faber Jensen, Danske Gardehusarforeninger, FT Bronze.


17. marts 2018.
Karl Christian Olsen, Danske Dragonforeningers Sammenslutning, FT Sølv.


6. marts 2018.
Heintje Nielsen, Prinsens Livregiments Soldaterforening, FT Sølv.

Aakjær Skov, Prinsens Livregiments Soldaterforening, FT Sølv.

6. december 2017.
Knud Jørgensen, Falsterske Fodregiments Soldaterforening, Æresmedalje.

25. november 2017.
Hans-Erik Chr. Bonde, Sjællandske Livregiments Soldaterforening, FT sølv.

15.oktober 2017.
Poul Melson, Danske Livregiments Soldaterforening, FT sølv.
Kjeld Pedersen, Danske Livregiments Soldaterforening, FT sølv.
Knud-Jørgen Holm, Danske Livregiments Soldaterforening, FT sølv.

9. september 2017.
Per Andresen, Danske Dragonforeningers Sammenslutning, FT sølv.
Eigil Jørgensen Wind, Danske Dragonforeningers Sammenslutning, FT sølv.
Bent Christensen, Danske Dragonforeningers Sammenslutning, FT sølv.

2. september 2017
John Erik Lassen, Luftværns-Artilleri-Foreningen.

26. august 2017.
Ole Vilner, Militærpolitiforeningen, bronze.
Erling Lund Juhl, Militærpolitiforeningen, FT bronze.

17. juni 2017.
Gunnar Persson, Sveriges Militära Kamratföreningars Riksförbund, Æresmedalje.
Per-Elof Boström, Finske Försvarsgillenas Förbund rf, Æresmedalje.
Hallvard Skaarer, Norges Militære Kameratforeningers Forbund, Æresmedalje.

27. maj 2017.
Viggo Laustsen, De Danske Pionerforeninger, FT sølv.

4. maj 2017.
Holger Drechsler, Danske Dragonforeningers Sammenslutning, FT sølv.

31. marts 2017.
Jan Philip Willmarst, De Danske Garderforeninger, FT sølv.
Niels Langstrup Pedersen, De Danske Garderforeninger, FT sølv.

24. marts 2017.
Brian Rasmussen, Danske Gardehusarforeninger, FT bronze.

19. marts 2017.
Hans Peter Bach, Luftværns-Artilleriforeningen, FT sølv.

16. marts 2017.
Leif Fokking, De Danske Garderforeninger, FT sølv.
Erik Rye Andersen, De Danske Garderforeninger, FT sølv.

15. marts 2017.
Lennart Jacobsen, Falsterske Fodregiments Soldaterforening, FT sølv.



 
Landsrådets hædersbevisninger - administration
 
Bestemmelser for tildeling af hædersbevisninger 


Vejledende retningslinjer for tildeling af Landsrådets hædersbevisninger - forudsætning for tildeling  
 
Skema til indstilling om fortjensttegn
 (Word-udgave 2019)

Vejledning i bæring af hæderstegn og dekorationer


Indstillinger om tildeling af Landsrådets fortjensttegn m.v.,  sendes til præsidiets administrator på området: 

Henning Terndrup
Nordmarksvej 30 A
5800 Nyborg
Tlf.: 21 76 90 30
Mail:


 

 

Billedarkiv

Aktivitetskalender

02/03/2023
Danske Soldaterforeningers Landsraad
Præsideimøde

Efterlys soldaterkammerater

Søg soldaterkammerater
Eksempel: garnison – navne – soldaternummer
 
 
© Soldater.dk - Udviklet af Iderummet.dk